Department of Campus Involvement

Excellence in Leadership Through the Years

Since 1989, the Excellence in Leadership Award has honored our most engaged Huskies.

Meet the undergraduate students and graduate students who've made St. Cloud State proud.

For a high-resolution group photo of a class of honorees, email archives@stcloudstate.edu.

2017

Name Major / Graduate Degree
Mariam Afolabi Biomedical Science
Korina Borash Mass Communications - Radio Broadcast/Communication Studies
Marissa Broten Biomedical Science
Saron Checkole Biomedical Science
Marian Fernando College Counseling and Student Development
Melissa Frank Women's Studies/English Rhetoric
Tamarah Jo Frank Psychology/Relational Communication Studies
Heather Helm Psychology/Women's Studies
Kassandra Klasen Biochemistry/Biomedical Science
Natalie McIntire Biomedical Science
Angela Mundis Geography
Randall Olson Mass Communications - Advertising
Nawang Palkit College Counseling and Student Development
Jessica Petrik Elementary Education
Nguyen Pham Doctorate in Higher Education Administration
Claire Rudeen Master's degree in College Counseling and Student Development
Amisa Saari Communication Studies
Julie Schmitt Mass Communications - Public Relations
Anna Schmitt Nursing
Lauren Shnowske Communication Sciences and Disorders/Music
Allison Statz Community Health
Riley Stremick Communication Sciences and Disordersq
Thundup Tamang International Business
Benjamin Watters Mechanical Engineering
Kirole Yebassa Nursing
Areej Zahra Biomedical Science

2017 honorees

2016

Name Major / Graduate Degree
Reenu Bajracharya Master's degree in Gerontology
Faith Ren Bila Elementary Education
Devon Bowker Ecology and Field Biology - Wildlife Biology
Amanda Byers Biomedical Science
Brittany Gotzinger Master's degree in Clinical Mental Health Counseling
Lisa M. Hankes Master's degree in in School Counseling
Brikken M. Jensen Information Systems
Jae Who Ko Master's degree in Special Education/Academic and Behavioral Strategist graduate certificate
Abshiro Hussein Mayow Biomedical Science
Natasha Meed Nursing
Jennifer Miska Psychology/Communication Studies
Shawn Mueske Doctorate in Higher Education Administration
Hannah Nylund Community Psychology
Rachel Sakry Biomedical Science
Alexandra Marie Saterdalen Elective Studies
Brittany Schmoll Real Estate
Natalie Sitter Master's degree in Higher Education Administration
William J. Smith Information Systems
Brianne Stame Biomedical Science
Sinduja Thinamany Master's degree in Biology - Cell and Molecular
Sally L. Traut Elementary Education
Leoma Therese Van Dort Master's degree in Social Responsibility
Stephanie Patricia Waletzko Biomedical Science
Macy Jaculin Weller Accounting
Kalie Wieber Nursing
Houa Xiong Information Systems/Management

eil-winners-2016 honorees

2015

Name Major / Graduate Degree
Ashley Arhart Marketing
Wegayehu Asfaw Biomedical Science/Medical Laboratory Science
Benjamin Bourgoin German/Philosophy
Alex Bryson Mechanical Engineering
Mikyas Desta Electrical Engineering
Sarah Everson Community Health
Kalli Funk Marketing
Isuru Herath Master's degree in Information Assurance
Whitnee Herrling Biomedical Science
Megan Kallinen Communication Sciences and Disorders
Valerie Krueger Marketing/Human Resources Management
Mai Lee Community Health
Alexandria Marrone-Karpen Rhetoric and Writing/Pholosophy
Nicholas Neuman Planning and Community Development/Political Science
Mohammad Rahma Teaching English as a Second Language
Abigail Rasmussen Management
Rita Schwieters Physics - Mathematical
Babita Shrestha Graphic Design
Tiffany Smith Communication Sciences and Disorders
Haley Sprenger Health and Physical Education
Ben Uecker Information Systems
Chelsea VanLoon Communication Arts and Literature
Alexis Waldin Master's degree in Applied Behavior Analysis
Jestine Ware Rhetoric and Writing
Preeti Yonjon Master's degree in Social Responsibility

eil-winners-2015 honorees

2014

Name Major / Graduate Degree
Alfredo Azevedo de Oliveira Political Science
Arielle Benoit Athletic Training
Troy Bjerkness Community Health
Erika Blank Management
Vanessa Burggraff Global Studies
Ellie Dietzen Early Childhood Education
Melissa Elsen Elementary Education
Lindsey Gunnerson Women's Studies
Kelly Haws Doctorate in Educational Leadership and Administration
Mikayla Hogan Mechanical Engineering
Shruti Jagannathan Biomedical Science
Carmen Johnson Health and Physical Education
Carissa Johnson Master's degree in Higher Education Administration
Kay Kilpatrick Community Health
Bao Lee Women's Studies
Timothy Lyngen Health and Physical Education
Daniel McClure Master's degree in Public Safety Executive Leadership
Amy Olson Psychology
Shrawin Pandey Information Systems
Jared Sandler Teaching English as a Second Language
Chelsea Swiggum Recreation and Sports Management
Jason Tham Mass Communication/English
Gao Vang Community Psychology
Lenbrie Weah Leadership and Organization Communication/Relational Communication
Amber Wiese Social Work

2014 honorees

2013

Name Major / Graduate Degree
Stephanie Crandall Political Science
Rosemary D. Fisher Communication Sciences and Disorders
Brittany Carole Gotzinger Psychology/Communication Studies
Autumn M. Hamberg English
Jenna Hauschild Music Education
Rebecca R. Hodous Criminal Justice/Spanish
Neil John Hopfer  Elementary Education
Walid Issa Economics
Stacey Kern Communication Studies
Aashika Khadka Finance
Kelly Marie Olson Criminal Justice
Tashiana Osborne Meteorology
Irene Alejandra Ramirez Communication Arts and Literature
Anil Shah Computer Engineering
Tricia Simon Master's degree in College Counseling and Student Development
Ryan Stein Mass Communications - Public Relations
Laura Steinhoff Communication Sciences and Disorders
Ritu Tamang Community Health
Oliver Tempel Business Economics
Anil Timilsina Computer Engineering
Margaret A. Vanderwarn Special Education
Amee Yong Vang Math Education
Tiffany Wells Art Education
Paula V. Woischke Master's degree in Gerontology 
Brian J. Zenzen Management

2013 honorees

2012

Name Major / Graduate Degree
Alia Abdi International Relations
Subrat Acharya Biomedical Science
Amanda Bardonner International Business
Kelsey Carlson Geography
Mary Carpenteur Communication Sciences and Disorders
Lynn Conteh Master's degree in Higher Education Administration
John Fruth Master's degree in College Counseling and Student Development
Reshet Gebremariam Environmental Science
Tara Graham Management/Spanish
Joel Gregory Accounting
Brittany Haney Elementary Education
Zachariah Holker English
Chunyang Huang Communication Sciences and Disorders
Amber Imdieke Mass Communications - Public Relations
Joshi Drishti Womens Studies
Katie Klarkowski Meteorology
Keesha Mason Communications Studies - Interdepartmental
Ashley Mecum Ecology and Field Biology
Ragib Morshed Economics
Alicia Schuette Radiologic Technology
Gregory Schwab Master's degree in Cultural Resources Management Archaeology
Anusuya Shrestha Technology Management - Industrial Technology
Abbey Soldner Master's degree in College Counseling and Student Development
Soua Vang Life Science Education
Hayley Vaske Psychology

2012 honorees

2011

Name Major / Graduate Degree
Magied Alsqoor Information Systems
Erica Beacom Anthropology
Mikiyas Belay iotechnology
Whitney Bina Mass Communications - Public Relations
Jayme Campbell Women's Studies
Abishek Dhungel Biochemistry
Laura Engelman Marketing
Elebthel Gebrehiwot Accounting
Leah Gould Early Childhood Education
Ashley Imdieke Mass Communication - Public Relations/Communication Studies
Cody Jones Master's degree in Business Administration
Tracy Kelly Marketing/Spanish
Alvaro Marmolejo Master's degree in Higher Education Administration
Audrey Marshall Communication Sciences and Disorders
Bryan Morben Psychology/Business Management
Noah Kelsey Psychology
John Parro Public Administration
Brianne Perreten Communication Studies - Leadership and Organizational Communication
Pounnaphone PhomtalikhitH English
Samantha Richardson Elementary Education
Erin Schaefer Graduate certificate in Information Media: Information Technology
Alyssa Theis Communication Sciences and Disorders
Galata Tona International Relations
Angela Walhovd  Athletic Training

2010

Name Major / Graduate Degree
Michaela Barrett  Music Teaching
Katy Jo Bates Marketing
Chad Dahlman Accounting
Tyler Datko Management
Nirja Gauchan Studio Art
Joy Haeg Marketing
Melissa Hansen Criminal Justice
Melissa Henderson Music Teaching
Katie Hyndman Master's degree in Biological Sciences
Crystal Kass Criminal Justice
Lauren Krznarich Communication Studies
Joseph Lasley Master's degree in Higher Education Administration
Siu-Pong Lo Finance
Suresh Niraula Environmental Studies
Casey Schmoll Biomedical Science
Ayantu Tibeso International Relations/Communication Studies
Alan Voegele Biomedical Science
Joseph Watson Information Systems
Elisha Wolfman  Social Work
Dia Yang Social Studies

2010 honorees

2009

Name Major / Graduate Degree
Regan Bovee English
Jekatyerina Dunajeva International Relations
Bretta Edwards Management
Marie Fisher  Master's degree in Counseling Psychology
Ben Hansen Management
Rodney Heit Finance
Laura Hoffman Master's degree in Higher Education Administration
Kate Lamb Communication Sciences and Disorders
Chrispina Lekule Master's degree in Social Responsibility
Ilia Y. Lopez Film Studies
Meghan McGee Master's degree in Biological Sciences - Cell and Molecular
Saurav Pandey Accounting
Lindsey Sauerer Mass Communications
Evan Schaefer Master's degree in Higher Education Administration
Heather Smith Elementary Education
Andrea Snaza Studio Art
Kyle Swanson Entrepreneurship
Katie Tacheny Recreation and Sports Management
Matt Taraldsen Meteorology
Matt Weber Master's degree in Business Administration
Kayla Welz Psychology
Kati Wendlandt Psychology

2009 honorees

2008

Name Major / Graduate Degree
Sara Bartlett Community Psychology
Andrea Burnosky Finance
Krystee Decker Art Education
Remy Dick Elementary Education
Dimalshi Fernando Accounting
Kent Fichtner Anthropology
Kelly Free Electrical Engineering
Bartt Gevens Sports Management
Christine Gillen English
Jennie Haak Marketing
Kara Hadley Communication Studies/Women Studies
Kyle Hartman Political Science
Amber Hiltner Graphic Design
Robyn Jodlowski English - Literature and Writing
Kimberly Klein Master's degree in College Counseling and Student Development
Godfrey Mnubi  Master's degree in Social Responsibility
Marcus Neeld Mass Communications - Public Relations
Ruth Petermeier Communication Studies - Interdepartmental
Shanae Philips Political Science
Jessica Ringwelski Political Science/Social Studies
Kunwar Singh  Geography
Elizabeth Solberg Elementary Education
Ekaterina Steinmetz
Joseph Storlien Master's degree in Environmental and Technological Studies
Angela Thielges Accounting/Finance
Rose Thompson Political Science
Kayla Welz Psychology
Sarah Wuotila  Psychology

2008 honorees

2007

Name Major / Graduate Degree
Joy Birr  Master's degree in Child and Family Studies
Allissa Dillman Biological Science
Sarah Drake Master's degree in Social Responsibility
Stephanie Flater Communication Sciences and Disorders
Carrie Hewitt Master's degree in Social Responsibility
Rebecca Hoffman Community Psychology
Kelly Johnson Child and Family Studies
Elizabeth Kunkel Social Studies
Matthew Martin Elementary Education
Nathan Meints Political Science
Shawn Nelson Marketing
Robert Plourde Biological Sciences
Sarah Rach Master's degree in College Counseling and Student Development
Mallory Rickbeil Recreation and Sports Management
Jessica Sandgren Applied Sociology
Adam Schmitt Business Economics
Ann Schneider Elementary Education
Gordon Schrubbe, Jr. Social Studies
Michael Simpson Social Studies
Abby Smith Master's degree in Gerontology
Jenna Trisko Psychology
Arit Unanaowo Nursing
Alison Wilfahrt Psychology

2007 honorees

2006

Name Major / Graduate Degree
Kellsey Andries  Marketing
Mary Ballengee-McGuire Women's Studies
Nicole Doney Elementary Education
Natasha Gontesky Elective Studies
Sascha Hansen Physical Education
Katie Heil International Relations/Spanish
Robyn Hellekson Communication Studies
Jenny Hill Information Media
Peter Juma Mass Communications
Amanda Meemken Electrical Engineering
Paul Melsness Aviation
Jermaine Ogaja International Relations/Economics
Sarah Poliachik Elementary Education
Lisa Polinceusz Elementary Education
Scott Proulx Economics
Jonathan Scheeler Entrepreneurship
Kayla Schmaedeka Mass Communications - Advertising
Ruth Sherman Art History/Women's Studies
Eta Shrestha Mass Communications
Kayla Silbernick Special Education

2005

Name Major / Graduate Degree
Ashlee Bekish Psychology
Amanda Capouch Community Health
David Christof Master's degree in College Counseling and Student Development
Mohammedn Elmeski English
Grant Fitzer Aviation
Adam Fuchsteiner International Business/German
Sara Harris Criminal Justice/Spanish
Monica Hecklinger Social Studies
Katie Huschle Elementary Education
Molly Jensen Elementary Education
Jeannine Kasper Physical Education
Alisha Kitchen Mass Communications
Kimberly Konsor Communication Disorders
McKala McWilliams Psychology
Ryan Meints Marketing
Laura Meyer Mass Communications
Christine Minnick Psychology
Renee Ormson Community Psychology
Debbie Peterson Rhetorical and Applied Writing/Mass Communications
Cameo Rainaldo Elementary Education
Jill Schoepf Communication Arts and Literature
Connie Schroeder Graphic Design
Heidi Schwitzer Mass Communications
Alison Swoboda Music
Kari Turkowski Accounting
Douacha Vang Community Psychology
Sarah Wheeler French

2005 honorees

2004

Name Major / Graduate Degree
Jessica Abrahams Health Education/Physical Education
Jessica Amundson Communication Arts and Literature
Ellspeth Blair Elementary Education
Rebecca Boettcher Elementary Education
Adriana Dobrzycka Anthropology/Political Science
Veronica Gaidelis Community Psychology
Danielle Gangelhoff International Relations
Tiffany Hill Computer Science
Matthew Konz Human Resources Management
Vijay Kumar Business Computer Information Systems
Laura Lambert Mass Communications
Lucas Leaon Business Computer Information Systems
Amber Mastro Community Psychology
Jennifer Mead Recreation and Sport Management
Mary Pygnasak Business Computer Information Systems
Jennifer Rakow Elementary Education
Alison Renneker Elementary Education
Lonzen Rugira Finance
Daniel Scheff Physical Education
Cara Schultz Finance
Andrea Shogren Biology Teaching
Trista Smith  Mass Communications
Amie Stockholm English - Literature and Writing
Melissa Tremblay Accounting/French

2004 honorees

2003

Name Major / Graduate Degree
Heidi Anderson Community Psychology
Sonja Berg
Wen Foo Mass Communications
Brett Frodl Criminal Justice/Spanish
Stephanie Gaida Elementary Education
Sean Gonia Aviation
Kimberly Haiman Mass Communications
Anne Henick Mass Communications
Rachel Hughes Communication Studies/Earth Sciences
Neil LeClair Aviation
Elizabeth Lococo Accounting
Marianne Manley Child and Family Studies
Yorgun Marcel Mass Communications
Daniel Martinez Business Economics/Spanish
Kristi Michelson Community Development
Ann Ngo Elementary Education
Janet Peterson Communication Studies
Hadley Powless Cellular Biology
Rebecca Rothmeier English - Literature & Writing
Craig Schapira Sociology
Lisa Scheutt Political Science
Holly Schuck International Relations
Amanda Seelen Elective Studies
Tiffany Sticha Elementary Education
Jamie Wyman Psychology/French
Tesia Zuba Elementary Education

2003 honorees

2002

Name Major / Graduate Degree
Martha Brezicka Business Computer Information Systems
Sarah Caliguire Sociology
Trisha Cook Master's degree in Social Responsibility
Ryan Dawald Human Resources Management
Danyel Gunnelson Mass Communications
Trisha Hanson American Studies
Lezlee Johnson Elementary Education
Kristina Lentz Social Work
Sean McAvoy General Business/Economics
Stefanie Morseth Social Studies
Krishna Pathak Business Computer Information Systems
Charlotte Plough Elementary Education
Gwen Rosha Spanish
Trista Schaub Mass Communications
Sharon Sobotta Master's degree in Social Responsibility
Angela Stearns Aviation
Molly Sveum Master's degree in Counseling Psychology
Brett Sween Accounting

2002 honorees

2001

Name Major / Graduate Degree
Emily Anderson Biomedical Science
Kris Garber Ecology and Field Biology
Caryn Gorney Spanish
Katie Halaas Community Health
Ryan Hauenstein Technology Education
William Hyers Political Science/Speech Communication
Preeth John Master's degree in Business Administration
Mary Larson Social Work
Jill Madsen Elementary Education
Doreen Nelson Child and Family Studies
Katie Oldakowski Aviation
Susan Perry Business Computer Information Systems
Sarah Reed Physics
Kellie Rhinerson Master's degree in Communication Disorders
Jessica Scuteri Elementary Education
Choy-Yuen Thew Mass Communications
Melissab Thom Elementary Education
Laura Wegener Music 
Christine Williamson Physical Education/Health Education

2001 honorees

2000

Name Major / Graduate Degree
Marisa Adler Mass Communications - Public Relations
Braden Bogue English
Pamela Burns Marketing
Victoria Chavez Elective Studies
Jon Gayken Biological Science
John Gilder Literature and Writing
Jennifer Hammell Management
Paul Keeney Technology Education
Errin Klay Local and Urban Affairs
Heather Lang Mass Communications
Caity Longfield Management
Matthew Lynch Insurance
Cheryl McGuinn Political Science/Public Administration
Jason Otkin Meteorology
Tracy Person
Katherine Pesola Marketing
Nishta Rao
Kevin Sincleair Social Studies
Fortunata Songora Master's Degree in Social Responsibility
Angela Stillwell Finance
Andrea Tollison Physics
Oyokunyi Uya Business Computer Information Systems
Keri Vetsch Finance
Margaret Watts
Diana Williams Biological Science

2000 honorees

1999

Name Major / Graduate Degree
John D. Baker, Jr. Political Science
Melissa Bechthold Mass Communications
Amy Becker Aviation Management
Angela Benusa Communication Disorders
Kim Brouillet Local and Urban Affairs
Angel Byers Elementary Education
Rebecca Farnsworth Athletic Training/Exercise Science
Sandi Gaebel Finance/Economics
Jillaine Keppy Elementary Education
Amy Kodet Psychology/Sociology
Amy Larson Human Resources Management/Spanish
Tamira Levy Mass Communications
Brittany Lothe International Relations/French
Kyle McLaughlin Biomedical Science/Chemistry
Jesse Pekarek Biology/General Science
Elissa Phillips Biomedical Science
Jaime Renner Psychology
Gretchen Schendzielos Mass Communications/Speech Communication
Tara Spieker Human Resources Management
Justin Steenberg Biomedical Science/Chemistry
Amanda Sween Mass Communications- Public Relations
Joleen Sytsma Accounting
Corey Tollefson Marketing
Angie Tucker Finance
Tammy Uecker Communication Disorders
Be Vang Elementary Education
Lori Wellens Communication Studies - Interdepartmental
Kathryn Wiant Elementary Education
Wui Yap International Relations

1999 honorees

1998

Name Major / Graduate Degree
Katie Boyce Human Resource Management
Gary Cheeseman
Sharon Feld
Laura Frank International Business/French
Monte Fronk Elective Studies
Cathy Ganz Political Science/Social Science
Robert Hoekstra Elementary Education
Christy Hovanetz Elementary Education
Andrea Kiehl Political Science
Rhianna Koch Athletic Training/Exercise Science
Tanya Kraemer Elementary Education
Amy Lang Communication Studies - Interdepartmental
Marvin Lyman Elective Studies
Andile Mbeki Master's degree in Curriculum and Administration
Amy Nord Local and Urban Affairs
Shivaun Robinson Theatre
Zarar Saleem Master's degree in Business Administration
Sarju Shrestha Local and Urban Affairs
Heather Ulrich Communication Studies - Interdepartmental
Nicole VanDerGriff International Business
Angela Vetsch Chemistry/Biotechnology
Erin Wachowiak Communication Studies - Interdepartmental
Dawn Wallerman Physical Education
Richard Wells English

1998 honorees

1997

Name Major / Graduate Degree
Laura Barta Mass Communications
Samantha Brown Biotechnology
Thomas Carlier Business Computer Information Systems
Ann Erickson Accounting
Brenda Huebsch Accounting
William Huston Physical Science
Melisa Johnson Finance
John Kaluza Applied Sociology
Elizabeth Kane Communication Studies - Interdepartmental
Jeff Kee International Business
Michael Kohler Mathematics
Kimberly Kokett Communication Disorders
Amy Krie Biomedical Science/Chemistry
Sandra Kunze Human Resources Management
Monica Lehmkuhl Social Work
Kim Lieberman Geography
Kerri Lundrigan Accounting
Sarah Olsen Community Health
Beth Reubold International Relations
Greg Richert Chemistry
Daniel Scriver Applied Psychology/Sociology
Jake Sedlacek Local and Urban Affairs/Speech Communication
Jacqueline Sene English
Heidi Terpstra Communication Studies - Interdepartmental
Matt Trombley Public Administration
Jennifer Watrin Sociology 
Julie Willy  Mass Communications - Advertising/Marketing
Molly Wilson Applied Sociology
Adele Yong

1997 honorees

1996

Name Major / Graduate Degree
Teresa Armstrong American Studies
Michael Arulfo
Carita Bieniek
Sarah Cimperman Biomedical Science
Muriel Clack Special Education
Elizabeth Curro Physical Education/Community Health
Shawn Day Biomedical Science
Robin DeBates Psychology
Tonya Faundeen Biomedical Science
Timothy Flanigan Applied Sociology
Laura Hemstad Elementary Education
Kaine Kerkhoff Management/Speech Communication
Tracy Landowski Mass Communications - Public Relations
Karen Lemke Public Relations/Speech
Juliana Mullins Speech Communication
Jennifer Nash Mass Communications - Public Relations
Kathleen Ofstedal Child and Famiy Studies
Jason Pundsack Accounting
Christopher Rehfeld Business Computer Information Systems
Sarah Riley Political Science
John Skoog Speech Communication
Stacia Stewig Mass Communications - Advertising/Geography Travel
Julie Stoeckl Applied Psychology
Scott Taylor Aviation
Jolyn Ternus International Business
Julie Tomazin Accounting
Hedwidge Tripp Special Studies master's degree
Diane Werner Elective Studies
Emily Wicktor English
Scot Wilcox Aviation Flight Operations

1996 honorees

1995

Name Major / Graduate Degree
Jill Baumgartner Insurance
Elizabeth Brunsvold English
Esther Chan Human Resources Management
Thomas Dickhausen Political Science/Mass Communications - Broadcast TV
Brenda Dilly Criminal Justice
Patricia Freihammer Chemistry
Fareed Guyot Aviation - Professional Flight
Leah Hebert English
Deborah Humann Elementary Education/Special Education
Sean Kaneski Marketing/Spanish
Kendra Kangas Speech Communication/Mass Communications - Public Relations
Jenna Kelly Applied Psychology
Kanwal Kumar Computer Science
Michelle Larson Speech Commuication/Mass Communications - Public Relations
Jerry Lopez Socal Science
Theresa McNutt Speech Communication
Jeffrey Meier Marketing/Political Science
James Pelarske Mass Communications
Sean K. Potter Meteorology/German
Alana Ransom Spanish
Brad Roberts Aviation
Uzma Saeed Elementary Education
Jerri Schuchard Psychology
Jennifer Stevens Speech Communication/Mass Communications - Broadcast TV
Marin Sween Biomedical Science
Joel A. Theisen II International Business/Spanish
Olivia Thomas Engineering Technology
Valerie Van Beusekom Social Studies/Geography
Lisa Virden Mass Communications - Public Relations
Christopher Warden Biomedical Science/Biology - Microbiology
George Weber Master's degree in Education Administration
Shane Weber Elementary Education
Valory Weiss Communication Studies - Interdepartmental
Anne Welle Elementary Education

1995 honorees

1994

Name Major / Graduate Degree
Doug Binsfeld Speech Communication/Spanish
Gregory Blaisdell Political Science
Peace Bransberger Political Science
Candace Cahill Social Work
William Dibb Psychology/Biology
Heidi Everett English
Stephanie Fiereck Local and Urban Affairs
Jill Fynboh Finance/Speech Communication
Debra Guske Marketing/French
Owen Headly Social Science
Debra Matchinsky Psychology
Jackie Mayer Social Studies - Georgraphy
Suhail Muhammed Philosophy
Catherine Murphy Mass Communications - Advertising
Kristan Novotny International Relations/German
William Prather Biology
Michelle Prow German
John Risser Mass Communications - Advertising
Rea Sandvig English - Writing/Mass Communications - Advertising
Haug Scharnowski International Business
Patrick Schleper Mass Communications - Broadcast TV
Monica Schonrock Psychology
Sal Stegman Finance
Joel A. Swanson II Mass Communications - Public Relations/Management
John Tragiai Mass Communications - Broadcast TV
Jennifer Waltman Social Work
Cynthia White Elementary Education
Pei-Lin Yap Business Computer Information Systems
Carol Young Elective Studies
Vicki Ziegeweid Speech Communication

1994 honorees

1993

Name Major / Graduate Degree
Kevin Burkart Accounting
Carlos Campos General Business
Christine Enking Social Work
Jennifer Floria Mass Communications - Advertising
Rachel Fonss German/Social Studies
Robert J. Gardner English
Tina Ham Accounting
Lynette Hanson Marketing
Peter Hanson Psychology
Julie Hawley Psychology
Jennifer Hiter Speech Communication
Andrew Irber Public Administration/Speech Communication
Marcella Johnson Mathematics/French
Brian Johnsrud Political Science
Kristine Kosloske Mass Communications - Broadcast TV/French
Rose Kubes Elementary Education
Vusi Kumalo English
Diana Kunkel Psychology
Gina Lehner Communication Studies - Interdepartmental
Beatriz Lovo Mass Communications - Advertising
Kevin Ludke International Business
Musa Mhlanga Biomedical Science
Kevynn Phelps Marketing
Michele Rogers Elementary Education
Chad Roggeman Political Science/Speech Communication
Mary Schafer Elementary Education
Christi Seelen Accounting
Jannell Selkirk Mass Communications - Broadcast TV
Tracy Stead Finance
Susan Stryk Speech Communication
Dana Tennison Mass Communications - Public Relations/Speech Communication
Bernadette Wilson English/Speech Communication

1993 honorees

1992

Name Major / Graduate Degree
Rusty Allen
Rebecca Anderson Mass Communications - Advertising
Theresa Andrus Mass Communication - New Editorial/Applied Psychology
Timothy Asleson Special Education
Pamela Crowley Marketing
Salvador Cruz Applied Psychology
Bruce DePauw Accounting
Wade Eckhoff Chemistry/Mathematics
Alison Erhard Speech Communication
Shari Fox German/Communication Studies - Interdepartmental
Krys Hislop Economics
Layne Holter Social Studies
Cory Johnson Communication Studies - Interdepartmental
Christine Jones Communication Studies - Interdepartmental
Kathryn Kockler Business Education
Nicole Krueger Graphic Design
Matthew Larson Philosophy
Jean Moraski Mass Communications
Tamara Pankonin Marketing
Carol Rowan Elementary Education
Rhonda Smithwick Applied Psychology/Speech Communication
Sarah Thinesen Communication Management
Caroline Ticarro International Business
Gerhart Toller Local and Urban Affairs
Jennifer Trom American Studies
Shane Wendt Mass Communications - Advertising
Catherine Yates Marketing

1992 honorees

1991

Name Major / Graduate Degree
Jeffery Backer Public Administration/Chemistry
Wendy Cichanski Elementary Education
Paul Cotton French
Jane Cunningham Political Science
Melinda Franzen Finance
Matthew Gilbertson Communication Studies - Interdepartmental
Helen Grothe Social Work
Mary Jo Harris Elementary Education
Barbara Huls-Starnes Master's degree in Mass Communications
Desiree Kadin Management/Speech Communication
Teresa Lane Elementary Education
Michelle Lindstrom Applied Sociology
Todd Orth Political Science/Social Science
Mari Jo Ostendorf Speech Communication
Kirsten Ostercamp Mathematics
Kristen Patterson Mass Communications - Public Relations/Psychology - Social
Denise Poster Mass Communications - Public Relations
Diane Reed Finance
Louise Reis Elective Studies
Robert Rodriguez Management
Trent Roth Communication Studies - Interdepartmental
Brian Schoenborn Speech Communication/Political Science
Justin Shipman English - Writing
Ravi Sivarajah Speech Communication
Valerie Smoluch Insurance/German
Craig Stibal Biomedical Science
Jacalyn Swanson Chemistry/Applied Psychology
Tamara Tauer Communication Studies - Interdepartmental/Geography
Laura Virden Mass Communications - Public Relations/Speech Communication
Michael Wehling Social Studies
Susann Welle Social Work
Michelle Zehnder Criminal Justice/Psychology
Suzanne Zutter Elective Studies

1991 honorees

1990

Name Major / Graduate Degree
Patricia Aschenbrenner Business Education
Amy Benson Communication Studies - Interdepartmental
Carolyn Braun Local and Urban Affairs
Marcia Carlson English
Thomas Carter Anthropology
David Ernst Physical Science
Andrea Freking Mass Communications - Public Relations
Milissa Fussy Social Studies
Brenda Gabrick Recreation/Mass Communications - Public Relations
Michael Galligan Mass Communications - Advertising
Lucille Hart Elementary Education
Kristen Hegg Electrical Engineering
Patricia Heikes Art Education
Jason Kendrick Elective Studies
Kim Kubes Elementary Education
Lori Lahr Social Work
Kevin Molloy Political Science/Speech Communication
Lisa Martinson Social Work/Applied Psychology
Kit McCalla Biomedical Science
Dean McLaird Management
Marie Mills Mass Communications - Public Relations
Lia Schmidt Graphic Design/Mass Communications - Advertising
Sherri Scholl Marketing
Beth Schupanitz Recreation/Speech Communication
Jack Sharp Elective Studies
Terry Smith
James Stigman Public Administration
Connie Webb Communication Disorders

1989

Name Major / Graduate Degree
Philip Anderson Social Studies
Jane Austvold Speech Communication/Recreation
Kelly Benson Psychology/Applied Sociology
Karla Burzlaff Communication Studies - Interdepartmental
Kirsten Croone Communication Studies - Interdepartmental
Robert Eastman Accounting
Judith Fedo Art
Kal Friedrich
Kenneth Hendrickson Sociology
Orla Hohnstadt Community Health/Recreation
Kerry Kack Art
Laurie Kaluza Elementary Education/Community Health
Mitchell Kilian Aviation - Flight Operations
Susanne Landowski Mass Communications - Advertising/Speech Communication
Ann Mickelson Communication Studies - Interdepartmental
Katherine Pauls Music
Pamela Philbald Accounting
Kevin Rogers Management
Drew Roser English - Writing/Philosophy
Robert Schwartz Marketing/Speech Communication
Douglas Thayer History
Colleen Thompson Master's degree in Oral and Written Communication
Rebekah Wilson Master's degree in Geronotology

1989 honorees